Wypoczynek na balkonie

balkon

Kiedy robi się tylko trochę cieplej mieszkańcy miast pragną pooddychać nieco rześkim powietrzem i masowo udają się za miasto by spędzić weekendy nad wodą albo u znajomych, którzy posiadają dom z ogródkiem gdzieś na przedmieściach. Marzy im się podobny luksus, ale podczas gdy większość mieszkańców dużych miast żyje w blokach jest raczej nierealne by móc po prostu wyjść przed dom i poleżeć na leżaku. Zapomina się czasami o fakcie, że można mieć choćby namiastkę ogródka nawet mieszkając w wielopiętrowym bloku mieszkalnym.

Zastanówmy się przez sekundę co jest typowe dla bloków. Odpowiedź jest prosta co i zaskakująca, tą rzeczą jest balkon. Projektanci bloków zadbali o to by każdy lokator miał dostęp do balkonu, a na balkonie można bez problemu stworzyć sobie cichy kącik gdzie będzie można posiedzieć kiedy pogoda jest ku temu stosowna. Niewątpliwie jedną z pierwszych rzeczy jakie będziemy pragnęli zrobić urządzając sobie balkon dla celów rekreacyjnych jest jakaś forma zasłonięcia się przez podglądaczami. Zatem w pierwszej kolejności do wymiany albo przeróbki idzie balustrada balkonowa. Trzeba ją tak przerobić żeby zakrywała nas przed wzrokiem wścibskich. W takim celu można balustradę obudować, np. drewnem, albo zrobić konstrukcję z ram, na których zawiesimy słomiankę, którą łatwo będzie można zdjąć, a która przepuści dość światła dając przy okazji trochę cienia.

Tęskniąc za ogrodem musimy wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić sobie przynajmniej jego namiastkę na balkonie. Najbardziej rozpowszechnione jest zwyczajnie wieszanie na balustradzie skrzynek z kwiatami, ale możemy także wystawić na balkon nasze rośliny z mieszkania co bardzo dobrze im zrobi. Trzeba mieć na uwadze, że taki ogródek na balkonie może mieć co najwyżej zasięg sezonowy ponieważ gdy zrobi się chłodniej będziemy musieli wszystkie rośliny znów przenieść do mieszkania.